Jdi na obsah Jdi na menu

Moderní forma zvukové meditace ?

8. 10. 2010

Vždy mne fascinovala forma podání zvuku, všechna ta jiná a půlzující hmota, co se pomalu vleje do uší a teskní po tom, aby uvedla člověka do své dimenze klidu. Ambientní hudba, především založená na smičkách okolních zvuků, co nás obklopují a nebo jsou kdesi daleko ( a existují umělci, co nám ji nahrají a pak vydají jako album ) . Takových projektů, co mají skutečnou hodnotu je málo a já se zde tentokrát pokusím část z nich, co mne zaujala, představit právě zde.
 

GEIR JENSSEN - BIOSPHERE

Norský hudebník, věnující se vlastnímu stylu " ambient techno " či " arctic ambient ". Využívá samply ze sci-fi filmů, tvoří " horské a přírodní ticho " , které pohltí svou temnotou a zároveň lehkostí, kouzlem míst na kterých byla nahrávka pořízena a osobitou " stopou " Jenssena, jež ji oživil. K jeho vrcholným okamžiků patří dílo Substrata, z roku 1997.

 

biosphere_substrata.jpg 

 THE YOUNG GODS

Švýcarská post-industriální skupina, která se ve své historii dokázala pohybovat snad ve všech vodách industriální muziky. Tito pánové v roce 2004 vydali experimentální album Music For Artificial Clouds, založené na zvucích nahraných v přírodě, sesmyčkovaných do mnohovrstevnatých koláží. Jedna z věcí, jenž umí opravdu přenést daleko od reality.

 

the_young_gods_2004_music_for_artificial_clouds.jpg

GOLDFRAPP

Malinko odlišnější skupina, založená v Londýně roku 1999. Odlyšná především stylem, co se běžně nepohybuje okolo ambientu ani industriálního rachotu ale je zařazována do žánru synthpop. Každopádně tato dvojice umělců ( víc jich opravdu není ) umí vytvořit vedle svých klasických roztančených desek i vyklidněná alba, jakými je jejich první, vydané rok po založení skupiny - Felt Mountain a pak především desku Seventh Tree, což je něco, co sem krásně zapadá. Čistě přírodní dílko, plné zelené nálady a vůně jehličí. Krásné a jemné - mohu opět vřele doporučit.

 

 

goldfrapp-seventh_tree.jpg

SYNAESTHESIA

Jeden z mnoha projektů okolo Kanadských Front Line Assembly. Mimo jejich jinak též velmi pozoruhodných desek vydali jednu obzvlášť skvostnou věc - desku Ephemeral. Atmosféra, co by se dala krájet...

 

51ijxa2y9pl._ss500_.jpg

 EINSTURZENDE NEUBAUTEN  

Německá silně experimentální skupina, co byla jednou z těch, co rozjížděli celou industriální scénu v Německu. V roce 2000 vydali velmi tiché a krásné dílo Silence Is Sexy, jehož název hovoří sám za sebe. Od té doby se i ze zvuku zapalovaného doutníku může stát zvuková symfonie...

512lqtx2zvl._sl500_aa300_.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář