Jdi na obsah Jdi na menu

Volání severu...

27. 9. 2010

Jako první uvedu asi tu nejznámější skupinu, pocházející ze severu Finska - Värttinä. Byla založena v severokarelské vesnici Rääkkylä roku 1983. Jejich základy jsou položeny v karelské a ugrofinské hudbě. V současné době mají 3 vokalistky a šestici muzikantů na tradiční nástroje.

main.site.jpg

www.myspace.com/varttina

Další, hudebně spřízněnou duší se srdcem též ve Finsku je Maria Kalaniemi. Akordeonistka, co umí svým nástrojem rozpoutat zvukouvou tsunami, kterou prokvétá její andělský hlas. Její alba jsou spojením klasické hudby, s folklorními kořeny a jasnou dominantou akordeonu.

 

image2s.jpg

www.myspace.com/mariakalaniemi

 

Švédská Hedningarna je vlastně takovým protipólem finsky veselých tancovaček, z kraje tisíců jezer. Mixují temný skandinávský folklor s rockovými vlivy, elektronikou a nechávají do sebe pronikat i vlivy Sámské Yoiky ( bezeslovný zpěv, napodobující řeč zvířat ) .

hedningarna_stor.jpg

www.myspace.com/hedningarna9

A jsme u Sámské pěvkyně Mari Boine Persen. Norsko-Sámská umělkyně, používající jako svůj hlavní výrazový prostředek Yoiku - čili bezeslovný zpěv. Její tvorba je prokvetlá a obstoupená vlivy jazzu a rocku, nebojí se ani vlivů ruského folkloru. Vyrostla uprostřed Laestadiánského křesťasnského hnutí, zažila diskriminaci vůči Sámům. V roce 1994 odmítla vystoupení na ZOH v Lillehammeru - své vystoupení vnímala jako propagaci toho, že v Norsku nejsou menšiny utlačovány. 

 

mari-boine-photo-terje-krogh.jpg

www.myspace.com/boine

Další kapelou ze Švédska je Garmarna, útočící na Vaše smysly podobnými zbraněmi jako jejich spřízněnci Hedningarna. Jsou ale více taneční, rytmičtí a za sebe bych řekl že i přístupnější širokému posluchačskému okolí. Za druhou desku dostali švédskou Grammy.

garmarna-garm94.jpg

www.myspace.com/garmarna

Tento malý přehled bych uzavřel dvěma akordeonisty z Finska. Zcela neuchopitelnou " básnířkou na akordeon " , Johannou Juholou a šíleným cirkusákem Kimmo Pohjonenem. Nejspíše ani jeden nepatří do našeho světa a jejich hudba je prostě jejich komunikačním kanálem k nám a mezi námi. Poslechněte a nebo nechte být. Každopádně to stojí za to.

 

johanna_juhola_02.jpg

www.myspace.com/johannajuhola

 

images-pohjonen.jpg

www.myspace.com/kimmopohjonen

 

 

Pěkný poslech, za případné komentáře budu vděčný. :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Volání severu ...

(JH, 27. 9. 2010 16:51)

... silnie, 11.11. letím smer Stockholm ... aj keď, asi s inou hudbou v ušiach :-D

Re: Volání severu ...

(inu, co na to říct ?, 27. 9. 2010 17:17)

že zááááááááááááááááááááááááávidím !!! :)