Jdi na obsah Jdi na menu

Filmy, které mohu vřele doporučit

27. 9. 2010

Street Kings

l_421073_51b491c1.jpg   Pěkná práce na hodně omýlané téma korupce mezi policisty. Výborní herci, slušný spád a celkově kvalitní podívaná. Už Harsh Times dávalo vědět o talentovaném režisérovi, zde jen potvrzuje sám sebe. Jen tak dál. :)

 

 

 

 

Let číslo 93

l_475276_a0b446d2.jpg

 Film, co graduje až za hranici možného. Každý ví, co mapuje a ukazuje. Každý ví, co se v tu dobu stalo. A přesto potají doufáme, že tohle všechno byl jen zlý sen. Velká síla, s nulovým politickým podtextem ale o to daleko více upřímnější. Greengrassova cesta k režijnímu nebi.

 

 

 

 

Protektor

s_1348318_64902e62.jpg  Na české filmové scéně nevídané zjevení.

 

 

 

 

 

 

Valhalla Rising

l_862467_a5822671.jpg  " Na počátku byl jen člověk a příroda. Přišli lidé nesoucí kříže a dohnali pohany na okraj světa. " Takto začíná za zvuku brutálního dunění mlžný severský opus. Filozofická báseň za praskání kostí, mlaskání střev a svistu čepelí. Přesto neakční, plné nekonečných záběrů na krajinu severu a jednookou tvář hlavního hrdiny. Mlha střídá déšť, dokumentární kamera střídá dokonalé obrazy - statické, chladivé až mrazivě neskutečné. Brutální putování za svou podstatou, následování vůdce a úžasná pointa. Nejlepší film o vikingské mytologii a historii, tak na hony vzdálený všemu tomu historickému, co se běžně točí. Takové opusy vznikají jednou za dlouhou dekádu protože tohle je točené z čisté lásky k látce, historii a minulosti severu jako takového. Na konvence se tu totiž zvysoka kašle.

Kick-Ass

s_1250777_5ff61eef.jpg  Dokonalé, tady ani nemám co více napsat. Režisérská extra třída, co chrlí nápady stejně jako hrdinové kulky. Vše stylizované, komiksové a v úžasném nadhledu - dokonalý výběr hudby ke každé scéně - a to bych mohl pokračovat ještě hodně dlouho. Takhle jsem se už dlouho nebavil - tento současný entertainment mi je silně po chuti.

 

 

 

 

The Score

l_26420_0227445_0c443e77.jpg  Výborná záležitost, na které jsem nenašel žádné mouchy, kupu nelogičností ani přihlouplé zpracování, ba naopak. Zda lze tímto způsobem vyloupit nepřístupný prostor, zda lze otevřít trezor zevnitř tlakem vody - nevím. Vím ale, že to bylo promyšlené ( nemuselo se to " jen tvářit " promyšleně ), výborně natočené a dokonale zahrané . Takže rozhodně líbilo a to i podruhé, po mnoha letech, kdy jsem si film musel pořídit do sbírky protože se mi ani po nějakých osmi letech nevykouřil z hlavy. A to se mi často nestává

 

 

Jan Saudek - V pekle svých vášní, ráj v nedohlednu

s_1306983_441a4876.jpg  Shrnuto a podtrženo, tohle je dokument o tak výrazné osobnosti, že ona osobnost přebíjí jakoukoli formu i obsah. Buď ho máte rádi a nebo ho nemusíte. Že tu mluví o všem, co ho v životě minulo či potkalo, o čem sní a jak si připadá, o manželkách, milenkách, rodině a válce. Bolesti a chudobě, radosti a smutku. Ano, on je to totiž dokument o něm, ne o jeho práci. Takže naslouchejme, přemýšlejme a pokud nás to míjí tak vypněme a šup o kus dál. Pro mne poutavý dokument o velké osobnosti, která mnoho dokázala a nestydí se nejen za své názory. Více dokument asi ukázat a pojmout nemohl protože tato osobnost se lidem ukáže jen tak, jak sama chce a kam až to dovolí.

 

500 dní se Summer

l_1022603_002d586d.jpg  Ona to není komedie ani drama. Je to příběh o lásce, přesně, jak bylo řečeno na začátku a to také platí. Je to romantické, rafinované ale upřímné. Plné nápadů, svěžích tak strašně moc, až mrazí. Až oči přecházejí. A je to režijní prvotina, ve které se tančí uprostřed zásadních scén a pinká do rytmu hudby. Tolik invence a hravosti, zároveň tolik pravdy, co předvedl snad jen Jason Reitman v Up In The Air. Umí to gradovat, pohladit i rozesmát silu nevídanou. Pokud tento režisérský talent bude nadále točit tak bravurně a mít výborný scénář i casting ( výběr herců ani nemohl být lepší ) , máme se hodně na co těšit. Jeden z filmů minulého roku. U mne bez debat.

 

 

Cargo

s_381940_37c2d283.jpg  Velké překvapení from Sweeden a důkaz, že konečně vznikají sci-fi, které netáhnou vysokorozpočtové triky a nádech hororu, slizkých příšer či žalostných mutantů. Jde to totiž i dost dobře bez toho. Příběh má hodně co do sebe a nikam se nespěchá. Zde budou film kritizovat ti, co mají rádi trikovou akční sci-fi a větší spád. Příznivci kupříkladu filmů jako jsou Moon nebo Soderberghova verze Solarisu, si přijdou na své daleko víc. Přesto je ale film jinde. Zčásti je to Sunshine ( loď, jako jedna z posledních záchran civilizace ) , zčásti Pandorum + Matrixovský pojem jiné reality ( celková pointa a smysl příběhu ) a také Horizont Události ( dokonalé kosmické prostředí lodi, přechody v kosmickém prostoru ) + připomělo mi to Cameronovu Propast ( vlastně se do půlky nic podstatného neděje a přesto něco není v pořádku aby film začal postupně gradovat ) . Film je pro milovníky pomalejších, přemýšlivějších děl - vizuálně oslní promyšlenými záběry a nikam nespěchá, nelétají čepele ani kulky, natož světelné meče. :) Shrnuto, film si najde své příznivce, u ostatních propadne protože zdaleka není pro každého.

The Burning Plain

l_1068641_43ae0124.jpg  Překrásný film od dvorního scénáristy Iňárritua. Film o návratech a odpuštění, bolesti a opouštění. V několika časových pásmech se tu odehrává drama především jednoho páru, který ovlivnil život svých dětí čistou láskou, kterou v sobě objevili tak náhle a bezprostředně, jak to jen city a snad i osud dovedou. Charlize hraje " až na krev " , pot a slzy a nejen ona táhne tento citový, emocionální film na svých ramenou. Citlivá režie a hudba, připomínají Iňárrituovy filmy více než dost, koncept díla pak také. Arriaga se holt nezapře, že umí psát hodně silné příběhy napříč státy i generace. A přitom je to vlastně hodně prostý příběh, který ale tento pán umí vyprávět hodně poutavým způsobem.

 

The Defendor

l_1303828_d5ee221a.jpg  Velmi originální pohled z jiného úhlu na superhrdinství a one man show Woodyho. Silnější než záplava comicsových trháků v áčkových rozpočtech. Zčásti parodie na vážné comicsové filmy, zčásti zcela reálné drama o chlápkovi, který chtěl bojovat za špínu světa protože lidé hrdiny potřebují. Obyčejní lidé totiž dělají každý neobyčejné věci.

 

 

 

 

Metoda

l_137752_0427582_9de821d4.jpg  Dokonalé psychologické drama. Celkovým pojetím, scénářem i režií.

 

 

 

 

 

 

Running Scared

l_128553_0404390_dbdb9b0d.jpg  Přeexponovaný adrenalin ve vizáži školy Tonnyho Scotta, co nepustí nohu z plynu až do konce. Trochu Amores Perros na speedu, hodně krve, nadávek, násilí a bouchaček. Tvrďácký Walker, který nám docela vyrostl z toho nijakého blonďáčka z Rychle A Zběsile do slušného akčního herce. Vera Farmiga je neustále sexy až se ježí chlupy v nose, Roden nepřekvapil v roli dalšího cvoka z ruska. Stylová řežba, výborná režie, možná až příliš kamerových úletů. Nakonec proč ne, takovýchto pecek je potřeba.

 

 

 

The Hurt Locker

s_887912_937985ea.jpg  Režisérsky výborně zvládnutá pecka, která na mne přesto nezapůsobila silou, jakou na mnohé jiné. Více než do poloviny pouze slušně napínavé epizodní drama, postupně více přidávající na plynu a emocích. Že válka je svině, víme všichni a to z daleko silnějších filmů, než je tento. Každopádně spokojenost - zručně natočený film z prostředí, kde si chlapi hrají na vojáky a umírají, aniž by to něco změnilo krom nich samotných.

 

 

 

 

The Box

l_362478_b563bafe.jpg  Velmi povedená sci-fi o manipulaci s vědomím, korporacích a životem po smrti. Má úžasnou až Lynchovskou atmosféru, je to daleko větší psychothriller okolo několika postav než velkolepá trikařina. Má to nápad a spád, stále překvapuje a přesto není nijak nepochopitelně složitý. Není to žrádlo pro intelektuály, nekladou se otázky bez odpovědí a celkový koncept nenudí. Vyzdvihl bych neokoukané a málo známé herce ( vyjma Cameron ) a stylový soundtrack. Nemyslím, že by Kelly byl opájen svou genialitou a točil velká intelektuální obžerství - film je komorní, nehraje si na velké umění a sází na jasné koně. Nakonec proč mu za tu snahu nedat téměř plný počet, když velká slabota Proroctví od Proyase ( plné klišé a hrající si na větší film, než bylo ) dopadla s hodnocením podobně a byl to o třídu horší film než The Box

The Lovely Bones

s_380510_46f9683f.jpg  Film tak barevný, jako letní sny. Tak temný a mrazivý, jako chlad hlíny pod zemí. Kontrastní, jak nejvíce to jde a ještě daleko víc. Invence, kamera, dlouhé až nekonečné záběry a dokonalá hudba. Složité sdělení zcela ojedinělou formou, kterou buď divák přijme a nebo film protrpí. Je to film pro určitou sortu lidí, pro určitou náladu a možná i životní stav. Někdy vidíte v invenci kýč a jindy se zahledíte z jiného úhlu a zrodí se režijní genialita. Já ten úhel našel ale dalo to práci.

 

 

 

Heaven

l_246677_a89a14b5.jpg  Za plný počet přímo po shlédnutí, věřím, že časem by po rozležení se v hlavě a případné druhé projekci ani pět nestačilo. A důkaz, že Tykwer po komerčním úspěchu o jedné uběhané holce životním maratonem osudů dospěl a nepřestal točit zajímavé filmy. Tohle je ART v áčkovém vizuálu, s Cate a bez zbytečných slov navíc. Je to krutý film a přesto zasněný a jemný, tichý. Čekáte drama dvou uprchlíků na útěku ale dostanete něco jiného, stejně bezvýchodného a s řešením, které měli v sobě rozhodnuto už daleko předem...

 

 

Descent : Part 2

l_1073105_a68752da.jpg  Hodnotím vysoko z více důvodů. Při srovnání s tunou sraček, jaké si říkají hororové umění, je tento film vysoko. Postavy nejednají až tak iracionálně, jak by se mohlo zdát ( vyjma potrefeného šerifa ) . Ti, kdo tu kritizují nulovou hru se světly viděli nejspíše camerový rip protože to, co se dokáže odehrávat za zády postav na hranici viditelnosti lze vidět jen v kvalitě a stojí to za to. Lekačky jsou povedené, ač je zkušený divák čeká již trochu dopředu. Samotný nápad, tj. procházení stejných prostor po první partě, mi nepřijde až tak mimo, jak mnohým dalším. Byla výzva to natočit jinak, připomenout jedničku a dát tam něco navíc. Osobně moc nemusím návrat hrdinů, co kdesi kdysi zmizeli a záhadně v tomto šíleném prostředí přežili aby se vrátili jako akční hrdinové a vyřídili tlupu monster, se kterou si neporadila ani početná parta. Tady se to ale až na ono záhadné zjevení celkem povedlo a cepín opět lítal rychlostí padajícího hovna. Pobavil místní záchod, překvapily dobře natočené stísněné prostory a na rozpacích zanechal konec. Ten byl hodně diskutabilní už u prvního dílu a zjevně se série bude držet " nasrávacích " konců i nadále. Každopádně trojku už bych asi nedal. :) P.S. : Pro ty z Vás, kdo si myslí, že tu postavy jednají iracionálně, ať si pro srovnání pustí např. velmi " povedené " dílo Humains a bude rád za zdejší dary inteligence a zčásti zdravého rozumu

Pour Elle

l_1217637_ed15d952.jpg  Výborné drama, které tlačí na pilu od první chvíle a nepustí divákovu pozornost až do poslední minuty. Nijak přefiltrovaná akce a nijak spletitý plán, jak utéct i přes to, že to od první chvíle vypadá zcela neproveditelně. Opět zcela výborný Vincent Lindon a francouzská režie. Jako velmi povedený thriller vřele doporučuji.

 

 

 

 

Le premier jour du reste de ta vie 

l_926759_1227582e.jpg  Výsek ze života jedné zcela normální francouzské rodiny, zfilmovaný odzbrojujícícm způsobem a podaný na luxusním podnosu. Děti rostou, rodina drží při sobě a nebo se rozpadá. Zachraňují se a opouštějí ale stále o sobě vědí. Obětují se, nesnáší a milují. Život ve dvou hodinách celuloidu, stejně intenzivní jako v Tykwerově kraťasu. Francouzi prostě umí.

 

 

 

MR73

l_920470_fe902b1e.jpg  Drama, které napsal sám osud a je to na něm sakra znát. Výborná one-man show D. Auteuila, silný ( přestože jednoduchý a nekomplikovaný ) příběh, perfektní režie. Velmi temné, drsné a syrové.

 

 

 

 

 

Welcome

l_1314280_caf3e2df.jpg  Další malý - velký film, o problémech přistěhovalců. Nemusí tu být mraky slz, tah na emoce v první osobě ani záběry z bojiště a mrtvé děti. Nemusí tu být ani renomovaný scénář, oceňený devíti z deseti osvícených. Má to sílu a mluví k těm, co umějí poslouchat a to se cení. Velký a nezapomenutelný filmový zážitek

 

 

 

 

Vanishing Point

l_67927_b5fe2463.jpg  Zcela souhlasím s tvrzením, že ani já bych se nenadál, že mne kus plechu takhle vyvede z míry. Dokonalá podívaná, ve které bych vyzdvihl ještě trochu nad ostatní práci s kamerou.

 

 

 

 

 

The Time Traveler's Wife

s_452694_46c3222e.jpg  Přes všechno časové skřípání a nelogičnosti, se kterými si scénář až tak hlavu neláme dávám čtyři hvězdy a nehodlám slevit. Film velmi silný ve svých romantických scénách, krásné kameře a s velkým prostorem pro herectví a dojetí. To, co postavy v minulosti udělají často v budoucnosti neví nebo neřeší, nic se nepromítá z toho, co již bylo uděláno či změněno a nebo se promítne jen to, co tvůrci chtěli. Tahle čas nefunguje, netvoří se tu seskupení dalších paralelních vesmírů ale čas a jeho skoky tu tvoří pouze velkou součást příběhu. A to dost funguje, jen se nesmí přespříliš přemýšlet. Výborně zahráno ( zcela přirozená Tatum McCann, okouzlující Rachel McAdams ... ) a krásně se na to všechno dívá.

 

Kautokeino - Opproet

l_479937_c9516542.jpg  V duchu Mari Boine Persen, která k tomuto filmu vytvořila soundtrack, vypovídá film o tom, co se stalo Sámům. O tom, jak zrůdná moc v manipulaci s davem dokáže v církvi být. O tom, jak vlivy západní civilizace zničí křehký severský národ, z něhož dnes migruje se soby poslední zbytek 1500 lidí z kdysi početného obyvatelstva nejsevernějších krajin. Film má především velkou historickou hodnotu, jelikož jako jediný vypovídá o osudu Sámů, o nichž málokdo vůbec ví že existují a maximálně se o nich dozvíme jen s hanlivým přívlastkem " Laponci " - tj- " Hadrníci " . Stejně jako obdobná díla, podobnou výpovědní silou jako třeba The Mission či nedávno Agora, tento film nutí k velkému zamyšlení. Věřit v boha totiž může každý aniž by potřeboval jejího zprostředkovatele - církev.

The Dark Crystal

l_140353_0083791_3b8912bb.jpg  Nemusíte být Cameron ani Lucas, nemusíte točit podle nabušené předlohy jakou měl Nekonečný Příběh, aby jste dosáhli dokonale vytvořeného světa s vlastní historií a pravidly. Velkolepá loutková podívaná, s jedním vyvoleným, co zachrání svět a vyléčí šutr - víc netřeba chtít, stačí se tu kochat prostředím a fantazií tvůrců.

 

 

 

 

A Nyomozó

images.jpg  Výborná a hodně svérázná záležitost s hrdinou, který bude patrně tím hlavním, na co si po letech vzpomenete když si vybavíte tento film.

 

 

 

 

 

 

Agora

l_1186830_5f838db9.jpg  Film o davovém šílenství v jedné z nejzásadnějších ér náboženství, v přestupu do nového věku a nástupu křesťanství. O fanatičnosti jako odrazu a protipólu vědě, která se stala na dlouhou dobu pohanstvím. Úžasné kulisy a výprava, kostýmy a kamera, co to všechno dokázala pojmout a ještě odlétat až do zcela jedinečné perspektivy - tedy mravenčí hemžení v průběhu zásadních dějin ve zlomku času. Pro mne srdeční záležitost okolo ústupu jedné éry a nástupu druhé, v čele s jedinečnou Rachel Weisz.

 

 

 

O rodičích a dětech

o_rodicich_a_detech_plakat.jpg  Michálek umí mluvit, jako málokterý český režisér. Umí točit a rozumí svým věcem, tématům, o nichž točí. Mám velmi rád jeho filmy, umí zapůsobit bez větších příkras svou upřímností a jasným sdělením. Tento film je o většině z nás, co se nacházíme uprostřed cesty života a doprovází nás ti, kdo nám nejvíce rozumí. Umějí vyčítat, zlobit se, umějí být dětinští i naprosto ztracení ale svým způsobem jsou to po většinu života ti nejbližší, které máme. Film o rodičích a dětech, o generacích, které se mohou míjet v mnoha věcech ale setkávat v těch nejprostších. A Michálek o tom umí říct a umí o tom točit. Zde mne bohužel tolik nezaujala druhá dějová linie - jeho přítelkyně versus syn. Dějová linie, co mohla v letmém pohledu pomalu vygradovat až v závěru a o to silněji, přivítal bych ji více více jen v náznacích. Každopádně silný film pro ty, co v něm najdou kus svého života. Slabý pro ty, co jde zcela mimo ně.

Nordwand

l_844457_83f14e42.jpg  Prakticky dokonalé severské drama, výborná kamera a herecké výkony. To, co píše sám život, bývá nejvíce strhující. Z atmosféry silně zebe, film je technicky promakaný a fajnšmekr si docela pochutná. Je to o věčném boji přírody a člověka, o výzvě a bohužel i o bezmoci uprostřed všeho. Velké emoce, které nepotřebují slov a velký film, co dokonale vypadá a funguje aniž by reklama na něj čuměla z každého druhého plakátu... a důkaz, že evropský film je nepřekonatelný. S jinými horolezeckými dramaty nesrovnávám, filmy se liší povětšinou jen příběhem protože každé pojetí dramatu na skále, je na smeknutí klobouku až k zemi. Minimálně.

 

 

Flesh & Blood

l_89153_3ea73515.jpg  Trochu pozapomenutý klenot - mezi filmy z temných dob, plných moru a hladu, mečů a ohně. Máloco bylo takhle reálně natočeno, bez zkrupulí, zcela syrově a věrohodně. Příběh zde mi bohatě stačí, není tu navíc vlastně žádná vyloženě kladná postava - každý jedná především v zájmu přežití. Velmi povedené dílo, na kterém jsem narozdíl od Highlandera a podobných " kultovních " filmů, nenašel výraznější slabinu. O to víc mne těší, že tento film vůbec existuje protože takovýchto filmů je skutečně pomálu.

 

 

 

Cidade de Deus

l_115322_0317248_3504ae66.jpg  Neskutečně reálný nářez, čpící špínou, krví a rozpáleným sluncem. Stylovka, uhrančivě reálná, krvavá a upřímná. Uznávám, že proti Městu Bohů, jsou Tarantinovky pohádkami před spaním. Tohle bohužel napsal sám život a tyhle věci se skutečně dějí. Filmařsky dokonalý klenot až mrazí.

 

 

 

 

The Fugitive

l_118909_0106977_ffaa9579.jpg  Strhující thriller průměrného režiséra, v jeho nejsilnějším období. Nejen spád a chytrý scénář ale především dokonalý výběr herců do svých rolí : dvojice Ford - Jones je přesná a táhne film na svých ramenou ... přesto mi k plné palbě ještě fous chybí

 

 

 

 

 

Orphan

s_1148204_7382c7d6.jpg  Přes skutečnost, že film není vlastně ničím originální je to parádní podívaná, má to náboj, spád i atmosféru. Tento film si ani na nic originálního nehraje a jede ve svých kolejích, s pedálem pod podlahou. Výborně se na to kouká, režie brilantní, herecké výkony lepší standart a démonická Isabelle Fuhrman. Do poloviny - až lehce ke třem čtvrtinám, se jedná spíše o rodinné drama, s pomalu houstnoucí atmosférou až v gradující finále, krev, lítající kulky a ostré čepele. Klasika v novém kabátku, nemám nic zásadnějšího proti.

 

 

 

Falling Down

l_106856_cec1601d.jpg  Dokonale nezapomenutelný zážitek, co jsem si pustil asi po deseti letech od tehdejší projekce a stále ještě si pamatoval většinu zásadních scén. Antihrdina, co není na ničí straně a potajmu mu držím palce, souhlasím s ním a umím se dívat na svět jeho očima. Vynalezl radikální řešení, s hlavou v oblacích, jedoucí na plyn až pod podlahou.

 

 

 

 

Oldboy

l_364569_6b3babdd.jpgStylová jízda od začátku do konce. Velmi promyšlená, kompaktní, obrazově náročná - mnoho slov je nahrazeno obrazem a stylizací. Příběh je dokonalý, pointa naturalistická a samotný konec cynický - tak, jako celý film. Mistrovské dílo.

 

 

 

 

Sorstalanság

l_109763_0367082_57b6c300.jpgTéma drama z koncentračního táboru z pohledu jednoho z židů, je vždy nelehká látka a musí snést kritiku z mnoha pohledů. Pokud se to povede, ceny se jen hrnou a především - tvůrců si hodně bedlivých očí všimne. Tento film se povedl velmi, zde se až pozastavuji nad tím, jak záběry toho nejhrubšího zrna dokáží pohladit svým dokonale promyšleným rozvržením a kompozicí. S jakým citem pro detail a hloubku ostrosti se dokáží točit scény hladovění, smrtelného vyčerpání a nelidské dřiny. To vše z pohledu mladých očí, jaký nebývá zvykem. Nakonec se stane téměř vše, co ve filmech tohoto typu čekáte. Návaznost na normální život se zdá být zpočátku nemyslitelná, samotný závěr ale umí promluvit do duše a nechá člověka zamyslet se nad vším, co viděl. Silná látka, natočená talentovaným týmem a zahraná neznámými tvářemi - to vše s výpravou, hodnou hollywoodské velikosti. Díky evropské produkci je však film syrovější, má reálnější základ a je skutečně temný. Takové filmy, zůstávají v hlavě ještě hodně dlouho.

Jak se vaří dějiny

l_1436000_0814c982.jpgUnikátní dokument o kuchařích, co si prošli zásadními dějinami svých zemí. Postavy za tou vší hrůzou, mnohdy silně nestranné, se svéráznými pohledy na svět okolo sebe. Více než vaření dokument ukazuje syrovost doby, ve které se vařilo, kamera se nevyhýbá odkrvení zabíjených kusů zvířat ani nejbrutálnějším záběrům v dobových dokumentech. Zabíjelo se pro zabíjení.  Vše výborně a především nápaditě natočeno, názor na celkovou hodnotu a výpověď dokumentu ať si udělá každý sám. Já osobně jsem rád, že takováto věc byla vůbec natočena a že v ní mluví lidé, kteří nejspíš nikdy netušili, že by se kdy před kameru dostali natož aby někoho zajímala jejich výpověď o době, jakou zažili.

 

Up in the air

l_1193138_c36e599b.jpgVelmi silný film, prakticky vším, o čem dokáže hovořit. Není to komedie ani drama, je to život. Ve všech barvách a odstínech, ve všech velkých i malých pravdách, pochybnostech a vrtkavé důvěře. Celkově natolik upřímný a pravdivý, až to mnohé zabolí. Nepatří mezi ty romantické, po kterých máte chuť se obejmout a chvíli nepustit. Možná Vás naopak dost rozhodí. Režisér Juno boduje prvním velkým filmem za plný počet.

 

 

 

 

The Visitor

l_857191_7750906f.jpgFilm nemusí být složitý, mít renomovaného režiséra, oscarový scénář ani hvězdné obsazení aby byl strhují a silný. Aby uměl mluvit, přesto být tichý jako ty nejjěmnější údery na buben. DOKONALÉ.

 

 

 

 

 

The Station Agent

l_1823_0340377_b0b4dbde.jpgZcela výborná, jednoduchá a přesto daleko hlubší záležitost. V hlavní postavě jsem našel velký kus sám sebe, je tu hodně životních pravd a žádné velké konce ani závěry. Prostě film o lidech, o vlacích, o balonech a o cestě po kolejích. Každá ta cesta je jinak trnitá, na začátku však svedla tři zcela osobité povahy dohromady a ukázala to podstatné - takovéto pouto umí být vším na světě. Bravo !!!

 

 

 

 

Whale Rider

l_146767_0298228_9302f0b2.jpgPřesto, že vím, že tento druh filmů bych měl nechat odležet a pak teprve psát, nelze jinak. Obklopeno hudbou Lisy Gerrard ( Dead Can Dance ), natočeno kamerou, co se nebojí velkých záběrů, podpořeno úchvatnou scenerií, hereckými výkony a neméně tak příběhem. Film ze staré školy, natočen pro diváka, co ocení velké vyprávění o zcela obyčejných lidech, pocházejících z ( nejen ) pro evropu odlišné kultury. První velký film režisérky, co mne odbourala svým North Country, abych zapátral a s jistotou si potvrdil, že rozhodně není režisérkou jednoho velkého filmu. Smekám.

 

 

Avatar

l_499549_046317fe.jpgZcela revoluční pojetí filmové sci-fi. Do posledního detailu promyšlená planeta, na kterou se divák přestává dívat jen jako na filmovou kulisu ale stává se účastníkem všeho dění. Je přímo uvnitř té krásy a mnohdy více než samotný děj, se kochá tou nádherou. Víc netřeba. Příbeh přesto zaujme - není až tak ekologickou agitkou jako převzatými dejinami z naší modré planety. Civilizace sžitá úzce s přírodou znásilňovaná " pokročilejší inteligencí " , naštěstí bez hvězd a pruhů, co jim zabírá území, vnucuje vlastní jazyk a protlačuje způsob sterilního žití. Lační po surovinách. Tak jako postupný úbytek indiánů nebo Sámů, ze kterých dnes zbylo sotva 1500 žijících vlastním životem - tedy migrací se soby. Těší mne, že Cameron svým zcela revolučním pojetím přilákal do kina miliardy lidí aby k nim při této příležitosti promluvil do duše něčím zásadním a vážným. Složitosti netřeba, ať tomu porozumí všichni. Za vše, co jsem více prožil než jen viděl, palec nahoru jak jen to jde.

 

 

Wrestler

l_1125849_cd9750db.jpgZcela jedinečný pohled do života wrestlera, který nezná nic jiného než život v maringotce a život v ringu. Tento život je však vrtkavý, ani velké tělo nakonec neunese extrémní nápor a povolí. Poprvé a fatálně. Neměl by jste se už profesionálním sportem živit. Co potom dál ? Všichni, ke kterým byl doteď zády, se zády otočí k němu a to jediné světlo, o které stál, je ještě křehčí než jeho slabé srdce. Příběh o osudu, o životě mezi zpocenými skoky, okaté show pro diváka, cirkusem lačnícím po velkých gestech. Aronofsky předvádí, že jen s minimem dokáže maximum. Že neumí natočit špatný film a že ví moc dobře, o čem točí. Mickey Roura ve své fatální roli, ve špíně života se potácející chlap jako hora. Neřekl bych ani že hraje, jako že prostě JE.

 

Tummien perhosten koti

l_997188_0636ecb5.jpgExcelentní severský film, v tradičně výborné režii, jaká je v tomto koutu světa čímdál častější. Pomalý rozjezd, co dává vzpomenout na souputníka Ondskan. Vše ale nabere daleko hlubší a " osudovější " směr. Střípky z hrdinova dětství se pomalu skládají, není však jediným hráčem ve hře. Do děje se postupně zapojí daleko více postav, daleko více jemných a působivých nitek okolo hlavní dějové linie až vše vyvrcholí tak nějak " po seversku " . Tedy krásně, svým způsobem otevřeně a upřímně. Daleko víc to v člověku zanechá, než ony fatální " velké " konce se sloní slzou v koutku oka. Působivá kamera, co ráda velmi příjemně ostří, delší kompozice a výborné herecké výkony, kde nikdo nehraje víc, než má. Film, co je dalším důkazem, že severská filmotéka se v posledních letech rozrůstá o díla daleko silnější, než by se mohlo zdát.

Seksmisja

l_88083_9acb66d8.jpgNa svou dobu nebývale futuristický " look " a vize. Zábavné jak pro koho a jak kdy. Pointa výborná, výprava o něco větší než v Návštěvnících. :-) S odstupem času uznávám, že film zraje jak víno a líbí se mi čímdál víc.

 

 

 

 

 

Hogo Fogo Homolka

4745.jpgVýborná situační komedie, prostřední díl trilogie, co je mobilní. Rozhodně silnější dějová linie než v prvním, úvodním filmu, palba slov a improvizací se stejně velkou intenzitou. Tento film, stejně jako celou trilogii, spousta lidí nemusí - už jen proto, že takových nás za socialismu byla většina a neradi na to mnohdy vzpomínáme. Čecháčkovství, vyvedeno do extrému, v tomto díle s rodinkou nemístně sobeckou a " pražskou " , co pro řešení svých problémů nevidí nic kolem sebe. Opět nejen komediální nota, daleko cyničtější podkres co není vidět na první pohled. Josef Kolb opět, stejně jako v kultovní Formanovině, nezklamal a předvádí nezapomenutelné scény s nakonec smutným, svým způsobem ale zcela spokojeným koncem. Konec koupající se rodiny, co to všechno i díky okolnostem vzdala a naskákala jako " jeden muž " do vody a s tichým pohledem na smrt tatínka, kvůli kterému se to všechno seběhlo aniž by se potkali až zemřel šťastný uprostřed své PRAVÉ RODINY je pro mne nezapomenutelný. Silnější, než většina dnešních " bláznivých komedií " režisérů, co by to radši měli zabalit.

12 Angry men

l_50083_bfcc5a15.jpgBezesporu jedno z nejlepších dramat filmové historie, navíc v soudním a právním prostředí. Dokonalý scénář, hodně dobré obsazení, citlivá kamera a ona letitá oprášenost, patos, který naopak vybrušuje zážitek z filmu. Každá osobnost je jiná, postavy mapují celé spektrum lidských povah a vše, co je řečeno má svůj rub a líc. Od prvního " nevinnen " , zprvu téměř urážky až do velmi živé diskuze a napadání, argumentům, ignoraci, velkým i malým gestům a závěrečnému tichému opuštění místnosti. Tahle dramata už bohužel nevznikají a je to velká škoda. Pomalu nám vymřeli scénáristi, schopní napsat věc s takovou silou. A je to velká škoda.

 

 

Watchmen

l_409459_4968306a.jpgZcela nekonvenční a jiný než drtivá většina ostatní filmové komiksové produkce. Postavy, co jsou tím hlavním o co tu jde. Vymazlená akce, barevné filtrační obžerství na hranici možností. Svět okolo, co je sám o sobě další postavou filmu. Strážci nezklamali, Snyder potvrzuje status vizionáře, co každým dalším filmem překvapí a ujde mílový krok dále. Narozdíl od jeho vizionářských souputníků si ještě stále drží vysokou laťku kvality, nespadá do megalomanských projektů s tupými scénáři a rádoby cool vizuálem prohláškujícím se do konce. Mnozí zastávají názor, že na co sáhne, to kazí, někdo to vidí jinak. Každopádně nevybírá si lehké předlohy a dává jim svůj ksicht. Tento se mu povedl. Kdo nezná ani vzdáleně předlohu, taktéž ti, kdož čekají další akční komiksovou jízdu na bruslích akce a jednoduchých postav - dobrý - zlý, ten by měl sáhnout vedle

The Wages of Fear

l_71473_0046268_6d253a19.jpgVelký zážitek plný nafty, ropy, zcela dokonale napsaných postav kterým šlo věřit každé gesto, slovo a čin. Do první poloviny nákres postav, jejich životy na kraji světa v zapomění, chlast, velká gesta, prázdné kapsy. Od poloviny šance na lepší život, dva náklaďáky, smrtelné nebezpečí a postupná devastace nitra až na krev a pot. Film o tom, jak malá rozhodnutí dokáží navždy změnit život. Jak z ledového drsňáka psychický tlak udělá rezignující " oživlou mrtvolu " . Natočeno důmyslnou kamerou, často pouze statickou, invenční, bez zbytečných rychlých střihů a dramatické orchestrace v lesích smyčců. Na Friedkinův remake se teprve chystám a už teď si trochu kladu otázku, zda vůbec něco takového ještě znovu přetáčet když dokonalé dílo už nelze vylepšit ani překonat. Snad jen touha tohle si natočit po svém a užít si to jen s tím, že takhle silná věc může být znovu převyprávěna a je vždy výzvou jak gradovat napětí po svém.

UP

l_1049413_83f7bfcd.jpgZatím nejdospělejší film od Pixaru. Krásný a originální, přesto mohu říci, že pokud mne film něčím dostal, byl to především začátek. Jeden celý život v prvních cca 15-ti minutách měl nakonec větší sílu, než celý zbytek ( ať už jakkoli dobrý ) filmu. Bylo to dospělé, hodně emotivní, hodně o životě. Bylo to jako pěst do oka. A zbytek filmu hodně slušná " pixarovka " pro děti a jejich rodiče, avšak už ne tak silná jako jeho úvod. Miyazakiho vzdušnost a pohádkovost je zde chvílemi patrná, film je přesto zcela jinde.

 

 

Moon

l_1182345_ab193ee1.jpgTento nový přírůstek do pro mne nejoblíbenějšího žánru ze srdce potešil. Jak málo film stál a jak velký nakonec je. Vyrostl a dospěl bez blockbusterových částek, bez megalomanské reklamy, s důkladně vybranými herci v čele se Samem Rockwellem. Pointa očekávaná, klaustrofobické, sterilní a " měsíční " prostředí. Vše přesně v rytmu, v jakém má film tohoto druhu být. Nespěchá a neředí napjatou atmosféru, naopak stupňuje a nesází na zbytečnou akci. Film využívá prostředků, jakých se držel třeba Soderbergh ve svém Solarisu. Není to film pro každého, někoho ukolíbá ke spánku, jiné nabudí. Milovníci hodně zajímavých sci-fi, jdoucích svou cestou mimo běžný standard, budou nadšeni. Ostatní nepochopí ( tak jako mnoho lidí nepobere Blade Runner ) .

 

The Road

l_898367_7d86464d.jpgZcela odlišný postapocalyptický film od většiny ostatních. Silná předloha, konečně nulové procento zbytečných akčních scén, žádné zombie - infikovaní - další strašáci, co nejsou potřeba pro pohled do tohoto světa. Neustálé posouvání v zájmu přežití, v zájmu toho ještě mít kam jít. A konec nemusí být ani na mapě, ani nemusí existovat styčný bod kdesi na konci mapy k němuž poslední směřují. Žádná americká armáda, záchranné akce, blížící se lodě na prahu viditelnosti. Samotná cesta je tu hlavní postavou, bezvýchodné situace, prolezlé mrazem a šedí zdatně sekundují. Každý krok může být krokem zpět, co nelze vrátit. Dokud ale oheň hoří, dokud není místo odpočinku místem posledním , je stále proč pokračovat. Intermezza v teplých, jasných barvách, jako vzpomínky na zásadní ženu těch dvou jako prsty těch plamenů, co hřejí. A jako poslední mizející teplo, s bodavou bolestí kdesi UVNITŘ. Víc takových filmů, ač nejsou zdaleka pro každého.

A Perfect Getaway

l_971209_1085f3aa.jpgPerfektní resuscitace pana Twotyho, který konečně pochopil, že velkolepé projekty rozsahu Hvězdných válek jsou pro jiné, návrat ke strhující akci a zcela jednoduché ale o to silnější linii totiž zvládl na jedničku. Krásné prostředí, vcelku nápaditá kamera, dostatek krve a syrovosti, rychlý střih a přehlednost scén. Výměna rolí v pointě, která je sice průhledná už velmi brzy ale naopak tímto prozrazením film nabere ještě větší spád a nepustí až do finále. Prosté, jednoduché a chytlavé. Nemám víc proti, záměr natočit exotičtější formu akce s částečným vozením diváka za nos se povedl. Víc v této kvalitní žánrovce není potřeba.

 

Skhizein

s_1235926_4531dc8b.jpgNaprosto výborné ztvárnění velmi svérázného nápadu, o " meteorickém efektu " , co posune " lidské bytí " mimo své tělo o 91 cm. Ač zcela digitální, věrohodně živé, výtvarně mimo veškerou produkci animáků dneška ( Pixar, Dreamworks... ) . Kraťas s výborným nápadem, co vystačí dokonale zabavit přesně na svých 13 minut.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

:)

(Anunnaki, 25. 3. 2017 19:14)

díky za tipy a to jsem si myslela, že už budu mít problém něco najít

Úžasné

(Nat, 18. 5. 2014 22:12)

Vážně skvěle napsáno! Minimálně polovinu filmů si stáhnu. Děkuji moc za recenze k těmto filmům. :)

Děkuji!

(Kimi, 21. 4. 2014 19:48)

Naprosto úžasně napsáno!
Každý druhý popis mě chytil tak, že jsem film ihned začala stahovat :)
Těším se až se na ně podívám a děkuji za poskytnutí tak úžasných upoutávek k filmům :)

Re: Děkuji!

(Radek Martinek, 22. 4. 2014 21:30)

Není za co děkovat, dělámto částečně pro sebe a s láskou a péčí :-) Pokusím se sem přidat zase po nějaké době další hrst filmů, které jsou aktuálnějšího data.