Jdi na obsah Jdi na menu

Fačkovské Sedlo - Kľak - Vričanské Sedlo - Rajecká Lesná

Byl nádherný den, jako stvořený na výpravu někam dál. A tak jsme zavítali do méně známé části - pro davy turistů - kde nepotkáte živáčka co je den dlouhý, zvířátek je tu dostatek a je tu skutečně nedotčená příroda. Zvířátka tu skutečně dávají dobrou noc.

Začali jsme v Fačovském Sedle, odkud nás červená vedla postupně výš a výš, aby jsme se postupně nalodili na žlutou, vzhůru na Kľak.

dsc_0003.jpg

Jakmile jsme se ponořili do lesa, čekala nás doslova " medvědí stezka " a docela jsme se báli, že skutečně nějakého huňáče potkáme. Nepotkali ale možná moc nechybělo. Zpívali jsme si a já si užíval neskutečně krásného, starého lesa, který byl najednou všude kolem a dýchal, zýval a voněl. Stromy působily jako shrbené postavy, které tu něco sbírají, tu se krčí ve výskoku nebo támhle odpočívají srostlé do sebe.

 

A nejenom stromy tu žily svým životem. Bylo tu místo pro všechny...  

dsc_0007.jpg

 

Šlo se dobře ale i tak si myslím, že tento časně ranní výstup do hor asi nebude pro každého. I proto jsem vyfotil " instruktážní " foto z jednoho klasického úseku cesty nahoru. Klouzalo to a bylo to dost příkré :-)

 

A stromy čarovaly, srůstaly, bylo tu jistě mnoho bludných kořenů, přes které jsme naštěstí nepřešli. Cestou jsme vzpomínali na naše zážitky z dětství, na to, jak nás oba bavily výlety po čechách - často víc než výlety k moři ( pokud nějaké byly ). Občasně už na nás vykukoval Kľak jako maják v dáli. Postupně se krajina začala otevírat a nebe zmodralo...

 

Až jsme pomalu vystoupali na vrchol, kde proběhla svačinka a sušení propocené vrstvy oblečení.

 

Nesměl u toho chybět náš klasický portrét po dobytí vrcholu. :-)  

dsc_0059.jpg

 

Odtud nás červená směrovala trochu dolů ( ale ne moc ) směrem do Vričanského Sedla.  

A já - i díky tomu, že jsme měli hromadu času a nikam nespěchali - fotil všechno, co byla šance vyfotit. Všechny čmeláky ( nevyfotitelné ), motýly ( dalo se ) a kytičky... světlo bylo výborné, všude to jen bzučelo a poletovalo ( až provokovalo ) ... 

dsc_0074.jpg

 

...jako ohlédnutí - štít Kľaku z jiného úhlu. Impozantní krasavec :-)  

dsc_0082.jpg

 

Výhled Ostrá Skala...  

dsc_0109.jpg

 

...a Vričanské Sedlo. Rozcestí, ze kterého jsme se vydali pomalu po žluté dolů, do Široké Doliny. Cestou jsme stále potkávali malinkatý potůček, co se přesně jak to potůčky umějí, schovával a zase ukazoval pod kameny. Z podobné vodičky, která má možná podobný či stejný zdroj, doma pijete minerálku Rajec.

...a po cestě dolů - občas dost strmě - opět přehlídka snad ještě krásnějších stromů, než na začátku naší cesty.

A to už jsme se dostali přímo " ke zdroji dlouhých časů " tj. k vodě, která si tekla daleko víc než doposud z hor a spojovala se s naším potůčkem. Měl jsem s sebou všechny filtry a dokonce i stativ, který jsem táhl jen z tohoto důvodu - že si někde cvaknu pěkně vodu. A povedlo se.  

dsc_0148.jpg

 

Dolina pokračovala až do Rajecké Lesné. Bylo opravdu horko a všude okolo byla doslova neskutečná, tichá, barevná příroda. Jen cesta se klikatila pod horskými štíty, pásly se tu ovce, šuměl vítr a tleskaly vlny naší - už poněkud větší - říčky.  

dsc_0157.jpg

 

...až vše, těsně před koncem této bohovské krajiny, ukončilo paintballové hřiště. Ale fuj. :-)

V Rajecké Lesné mají krásný kostel, mechanický vyřezávaný betlém ( ale nesmí se fotit ) a kousek odtamtud kdesi v kopcích je křížová cesta s kapličkou.

A to je vše !!! :-)

Více fotek najdete zde, pod textem. Zdrojem k zorientování mi byla zpětně příjemná stránka mapy.hiking.sk. Fotil jsem jako obvykle na D90, používal polarizační filtr a neutrální ND8 ( na vodu ).

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář