Jdi na obsah Jdi na menu

Lietavský Hrad na Slovensku

Tento nikdy nedobitý hrad z počátku 13. století především stojí za to navštívit. Leží na Slovensku mezi obcemi Lietava a Lietavská Svinná. Ve 13. století hrad obýval Matúš Čák, ve 14. století Zikmund Lucemburský a na sklonku tohoto století pak patřil Pavlu Knižimu. V této době se hrad začal zvětšovat, měnil svůj vzhled a byly tu první velké stavební kroky. Tyto renovace a nové stavební plány ještě rozšířil podstatnou měrou nový pán - Mikuláš Kostka. Tento pán hrad obýval v 16. století. 

dsc_0277.jpg

 

Zpráva z roku 1530 říká, že hrad obývala dokonce obstojně početná vojenská posádka, dobrých 285 mužů. Vyráběli si i vlastní střelný prach. Hrad je poté spojen se jménem rodu Thurzů, po této době (a smrti Imricha Thurzy) prakticky skončila éra velkých pánů hradu. Od té doby hrad trochu pozapomenutý chátral až do dnešní doby.

dsc_0200.jpg

V současnosti se o hrad a jeho opravu stará Združenie na záchranu Lietavského hradu, které jej i vlastní. Stav hradu je označen za kritický, opravy zjevně probíhají a nedá se chodit zdaleka všude (jednak to není bezpečné a jednak se mnoho částí znepřístupnilo díky opravám). Hrad patří k nejrozsáhlejším zříceninám na Slovensku, a díky tomu, že nikdy nebyl (narozdíl od většiny ostatních hradů) vypálen ani dobyt, tak je daleko zachovalejší a celistvější než jiné zříceniny.

Pro informaci ještě zde ukážu půdoris, aby měl každý jasnou představu, jak vypadá.

hrad_lietava_-_pudorys.jpg

Nakonec menší info pro ty, kteří by chtěli vědět více :

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ronrogers

(thanks, 3. 7. 2017 6:36)

Happy to hear these details from your blog.Love to read your post and I gets lots of things related to this subject very well.As we all know that most students still make the mistake of plagiarizing their work, intentionally or unintentionally. Designing the last sentence must include the perfect words and things, because it carries the reader to the first paragraph of the body of the paper. Refer https://www.essayguardian.com/ to get reviews of various online writers