Jdi na obsah Jdi na menu

Posázavská stezka - malé zimní pozastavení

Posázavská stezka, mráz a zima, fotografie

Mráz uhodil do těchto končin ranou velikou a proto je velmi náročné fotit, náročené přežívat. Mráz bere energii, mlží brýle, zamrzá to co jinak funguje a všude je mlha. Tedy víceméně nic, co by mě nějak hnalo fotit ven (i když ty ranní mrazivé mlhy nad Vltavou tady v Praze jsou úžasné - ovšem stále jsem se neodhodlal je obdivovat jinak než z okna tramvaje).

Mekka českých tuláků

Ano, dnes jsem nafotil a prošel spolu s Vierkou tento unikát českých tuláků na dolním toku řeky Sázavy. Hlavní část stezky je zde červeně značena jako pěší turistická trasač. 0001. My si to střihli vláčkem po velmi známé trase Posázavského Pacifiku. Vyrazili jsme vláčkem z nádraží Vršovice a projeli si překrásnou trať plnou tunelů a mostů, kterou trampové také nazývali  Dobříš  - Paříž. Cílová stanice Jílové U Prahy. Přesně pod tratí okolo řeky Sázavy se nachází neuvěřitelně pestrá přehlídka chat (často se jmény), z nichž mnoho má dobrých osmdesát let. Některé jsou obydlené i teď v zimě, v některých už roky nikdy nebyl a mají propadlou střechu a trčící trámy. Každopádně historie této oblasti je zde cítit a je úžasné to vše procházet.

dsc_0002.jpg

 

Ve skále poblíž Pikovic je umístěna pamětní deska s textem: „Posázavská stezka“ byla vybudována v délce 68 km nákladem Kč 230.000 Klubem čsl. turistů v Praze v letech 1919–1924.

Viadukt překlenující rokli Kocour

Stavba, která byla svého času nejvyšším kamenným mostem v ČR a je prý dokonce nejvyšší takovu stavbou ve střední Evropě. Most je vysoký 41,73m, tedy o necelý metr nižší než Nuselský most, vedle něhož mimochodem bydlíme. Ze stezky byl vidět úžasně, fotit se v zimě bohužel nedá protože po ledu a sněhu nejde sléz níže aby nepřekáželky větve ve výhledu.

Závěrem

...musím říci, že cca 10-ti kilometrová vycházka v přibližně mínus deseti pod nulou byla nevídaným zážitkem. Doporučuji každému, kdo se chce podívat do míst, kam by jinak šel jen v létě (nebo prostě za teplého počasí). Je to jiná atmosféra, větší klid, žádné davy turistů a pokud si vezmete termosku s čajem, není moc co více řešit. Spojení romantické jízdy vláčkem a užití si bájné trampské osady totiž stojí za to i v mrazech...

dsc_0007.jpg

 

Fotek je málo, na počet, který jsem vyfotil to sice ještě jde ale prostě nešlo fotit o moc víc. Byla zima skutečně velká (při takové by se zrcadlovka ani neměla moc vytahovat). Takže alespoň snad něco z té atmosféry tu okolo je a fotky jsou tentokrát v menším množství zato opravdu vydřené :-)

Mějte se krásně, Radek