Jdi na obsah Jdi na menu

Strečno - Starý Hrad - Suchý - Biele Skály - Sedlo Priehyb

Asi největší chystaná " přírodní " akce a výlet, jaký jsme na léto naplánovali. Měl to být ( a částečně byl ) hřebenový přechod s daleko větším, původně plánovaným rozsahem. Nakonec se nám skutečně povedle sotva jeho polovina - díky počasí, jak jinak. :-)

Původní plán byl Strečno, vyšplhat se na Starý Hrad, dorazit po červené na Chatu Pod Suchým ( přespat buď opodál pod širákem nebo v ní ) a vydat se na Suchý ( 1468 metrů n/m ) a dále hřebenovku Biele Skaly ( 1448 metrů n/m ), Stratene ( 1513 metrů n/m ) až do Sedla Priehyb na rozcestí ( kde naše trasa končila co se týká původního plánu ) a pokračovat odtud na úžasný výhled Malý Kriváň ( 1671 metrů n/m ), přes s. Bublen ( 1510 metrů n/m ) na Pekelník ( 1609 metrů n/m ) až na Veľký Kriváň ( 1709 metrů n/m ) z něhož do Snilovského Sedla - odtud do Chaty Pod Chlebom, kde jsme chtěli opět přespat venku, případně na půdě ( chata se honosí na svém webu tímto : " Povala je miesto pod strechou chaty, nevykurované, zato vybavené luxusnými matracmi z druhej polovice minulého storočia a tiež vojenskými lehátkami americkej výroby, ktoré dostatočne preveria vaše schopnosti niečo skladať a rozkladať.Pobyt na povale sa radí medzi dobrodružné, hlavne v zime. " ).

Aktualita z Chaty pod Chlebom z 29.7.2011 : Jahňací kotlíkový guláš - špecialita z mladej lahodnej jahňacinky!!!

Více info na : www.chatachleb.ofirme.sk

Odtud už jsme počítali že sejdeme k Šútovským Vodopádům, já si " zadračím " u vody s foťákem ( dlouhé, krátké a střední časy... a kdovíco ještě ). Což měl být takový finální bod - konečný - naší výpravy. Případně jsme plánovali jít se ještě vykoupat v Šútově.

Ale všechno popořadě...

Vystoupili jsme z vláčku a přišlo první focení - Strečno a zřícenina hradu Strečno - a to přímo nad tokem Váhu.  

dsc_0007.jpg

 

Impozantní hrad vznikl na přelomu 13.  a 14.století. Začátkem 15. století se dostal do královských rukou a stal se majetkem uherských královen Barbory Celské a později Alžběty. 

Hrad je přístupný od železniční zastávky v osadě Nezbúdská Lúčka na protějším břehu Váhu přes lávku pro pěší nebo přívozem pod hradem, autobusová zastávka a parkoviště pro osobní automobily se nalézá přímo pod hradním ostrožnou.

A nejen místní hrad na skále byl ozdobou kraje...  

dsc_0012.jpg

 

Ještě před výstupem nahoru se mi naskytla velká příležitost, kterou jsem chytil za pačesy dokud to šlo. Dlouhé časy na příjemném Hradském potoku.  

dsc_0019.jpg

  

dsc_0021.jpg

 

Odtud jsme pozvolna vystoupali na Starý Hrad, který shlíží na Váh opravdu z výšky. Hlídat se z něj muselo prakticky dokonale. Hrad tu stojí od 13. století a strážil Považsků cestu. Původně se jmenoval Varín. Je z něj výhled na Domašínsky meandr Váhu.

Je to tu celkem velké, má dvě patra ( dochovaly se dvě místnosti nad sebou ) ...

Pomalu jsme z hradu stoupali a stoupali, na společnou fotku na skále ovšem máme čas kdykoli. :-)  

dsc_0064.jpg

 

Na Chatu Pod Suchým jsme dorazili akorát včas. Vyfotit jsem ji nějak zapoměl, naši malou komůrku pod střechou - tedy poval - jsme spali, jsem taky nevyfotil. Tak snad někdy příště.

Chata je veliká ( kapacitu odhaduji na minimálně 60 lidí co se dobře vyspí ), vaří se tu dokonce halušky ( ale byla náhoda že jsem je sehnal, nebyly v ceníku ani v nabídce ) ale také michaná vajíčka a nějaké ty základní klobásovité věci. Pivo je tu taky k mání, jedou tu dokonce Radlery ( pivo s citronem ), což jsem přivítal. Případně více na www.chatapodsuchym.sk.

Už večer začala slušná bouřka a z chaty bylo krásně vidět jak to bouří nad Žilinou a nejen nad ní ( tuším, že to byla Dubná Skala, kde bouřilo zpočátku nejvíc ). Ráno raníčko jsme vstali opravdu co nejdříve a vydali se na Suchý aby jsme utekli alarmující předpovědi - bouřek mělo přibývat a na hřebenech tím pádem nebezpečno. Měli jsem před sebou dobrých pět a půl hodiny trasy, vše s přáním, aby nás ta mela nepotkala po cestě ( potkala ).

Suchý - 1468 metrů n/m dobit...  

dsc_0081.jpg

 

Vidět byl i náš pozdější cíl - Malý Kriváň - už se na něm usadil mrak a nechtěl dolů.  

dsc_0082.jpg


A ještě zbyl čas na to se převléknout, odložit krosnu a vyfotit se na vrcholu. Foukalo opravdu hodně a v přihrádce u vlajky jsme našli něčí detektivku. Asi kdyby tu někomu byla dlouhá chvíle a chtěl si počíst. Každopádně asi nebyla tak dobrá protože by ji tady pak nikdo nenechával. Název už bohužel nevím. :-)  

dsc_0090.jpg

 

Co to šlo, šli jsme nejrychleji jak jsme mohli a já ještě stihl hřebenovou fotku protože mi to prostě nedalo. Naprostá nádhera - všude strašné srázy skal okolo dolů a my se drápali přesně mezi ve výškách naší Sněžky. Bylo úžasné pozorovat, jak se tvoří oblačnost - doslova čítankové příklady. Pod námi se v ty krásné bílé mraky za cca 15 minut přetvořily v cosi bouřkového, pak to vítr vyfoukal během několika minut nad nás a kolem nás a už to začalo...

Zde hřebenovka - Vierka uprostřed.  

dsc_0094_stitch.jpg

 

A tak toto byla poslední fotka protože jsme při stoupání na na Malý Kriváň nabrali pochybnosti, zda to dáme nebo ne a začalo to být racionální. Vzali jsme mapu a otočili to do sedla, odkud jsme šli několik hodin dolů po modré do doliny Kúr a Krasňan. Odtud už autem domů. Cesta dolů byla jednoduše řečeno šílená - rozpršelo se velmi brzy a nepřestalo dokud jsme nebyli v autě. Klesání, když si vezmu to že bylo z výšky 1462 metrů n/m do cca 700 metrů n/m ( pak už pozvolně po asfaltce ), tak je na tom docela vidět co jsme šli. Modrá se scvrkla na malou pěšinku v trávě, moje Goretexové botky vydržely asi do 3/4 cesty, pak už protekla levá - kalhoty s membránou vydržely asi do půlky sestupu. Vše cenné a citlivé bylo každopádně v batohu a i když s námi doslova " jel svah " díky proudům vody co chtěly taky dolů, šlo to ustát i s cca 15 kg na zádech.

Každopádně zkušenost výborná, výhledů co jsme neviděli a vodopádu na konci škoda ale tohle si zase asi člověk zapamatuje víc. :-)

A to je vše, přátelé. Nafotil jsem většinu z ruky na D90, filtr polarizační + neutrální ( voda ) a stativ také jen na dlouhé časy u vody. Více fotek opět zde pod textem. Sepsáno po čase částečně za pomoci výborné : mapy.hiking.sk.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

To jsem taky já

(Hana Tomanová, 1. 8. 2011 15:10)

Tak tohle je opravdu super.