Jdi na obsah Jdi na menu

V časech mezi vodami

Tak se to konečně stalo. Opět jsem se vrátil ke dlouhé uzávěrce, temnému filtru ND8 a stativu ponořenému částečně ve vodě. Nafotil jsem letní směsici dlouhých časů, měnil dva objektivy a celkově si užíval mnoho úhlů perspektivy na vodu a vše kolem ní.

Toto je výběr z toho, co jsem nakonec nafotil a z čeho mám dobrý pocit. Jednak je na fotografiích řeka Labe ve svém korytě, které meandruje ze Špindlerova Mlýna do Vrchlabí. Nebylo moc vody, betonové koryto pod silnicí bylo popraskané a byla celkově přátelská zeleně-modrá atmosféra. Technicky jsem se snažil to nafotit trochu více experimentálně, takže jednak je na fotkách několik širokoúhlých pohledů na řeku a její sílu a jednak jsou tu detaily focené na pevné sklo. U obojího jsem používal filtr ND8, časy uzávěrek se pohybovaly od dvou sekund do 25.  

dsc_0079.jpg

 Širokoúhlé záběry na Labe s ohniskem 18

 

Na delší rozbor by byly pro mne skutečně zajímavé fotky na pevné sklo. Mají, jak už to tak chodí, zcela jinou ostrost a úplně jiný pohled zrkz oko na svět. Při prodloužení na časy okolo deseti sekund jsou to potom takové zvláštní detaily, které v sobě mají onen mlžný opar dlouhé uzávěrky.

dsc_0060.jpg Dlouhé časy s pevným ohniskem 50 mm

 

Jako další věc tu je divoká říčka ve stráních v okolí Herlíkovic. Těchto fotek si považuji asi nejvíce protože to je prostě přesně to, co mne na focení v současnosti nejvíce baví. Je tu ona divokost vody, která se proplétá totálně zarostlým svahem a teče mezi kořeny, divokou travou, malými stromky, protéká skalními útvary. Tohle je pro mne naprosto fascinující, ponořit se s objektivem do této divočiny a jen zachytit, sledovat to vše dění, jaké je na každém metru toku vody. Jaké hráze se přírodně vytvoří, jaká překrásná jezírka si voda sama vytvoří. A vše to obrůstá zelení a je krásné.

dsc_0098.jpg

Malá říčka, která vypadá daleko větší než byla

 

Nakonec mne tato divokost říčního toku fascinovala natolik, že už teď mohu slíbit více takových fotek. Nakonec se ještě pozastavím u ultrakrátkých časů, podobných, jaké jsem fotil u vidního toku Vydry na Šumavě. Tohle je opak zbytku fotek, kdy foťákem doslova zastavíte čas a voda kouzlí kudrlinky, krajky odlesků a hru světla se stínem.

dsc_0040.jpg

Tady vznikla doslova vesmírná obloha z kapek mezi skalami

 

Tak, a to je pro dnešek vše, přátelé. Po delší době jsem se díky času jaký jsem teď měl rozepsal trochu více. Takže prohlížejte a třeba si k tomu pusťte nějakou zajíavou hudbu, kterou propaguji o fous vedle.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář